SSD(Solid State Drive) چیست؟

SSD(Solid State Drive) چیست؟

درایوهای حالت جامد از حافظه های فلش برای کارایی و دوام بیشتر استفاده می کنند. از آنجا که بسیاری از قسمت های کوچک و متحرک در داخل هارد دیسک وجود دارد. بدون قطعات متحرک ، SSD ها دوام بیشتری دارند ، خنک تر عمل می کنند و از انرژی کمتری استفاده می کنند .

SSD چگونه کار می‌کند؟

SSD ها را می توان به عنوان درایوهای USB بزرگ تصور کرد. NAND، تکنولوژی استفاده شده در این درایو ها است. ترانزیستورهای جهت شارژ (یا عدم شارژ) داده ها را ذخیره سازی و ضبط می کنند. این ترانزیستورها به صورت دروازه های سازماندهی شده در یک الگوی شبکه‌ای قرار می گیرند ، اندازه بلوک می تواند متفاوت باشد ، اما به هر ردیفی که شبکه را تشکیل می دهد یک صفحه گفته می شود.
یک کنترلر SSD عملکردهای مختلفی انجام می دهد ، از جمله پیگیری محل قرارگیری داده ها.

خواندن و نوشتن در درایوهای حالت جامد:

به روزرسانی داده ها برای SSD ها پیچیده تر است. هنگامی که هر بخشی از آن به روز می شود ، تمام داده های موجود در یک بلوک باید بروز شوند. داده های موجود در بلوک قدیمی در یک بلوک مختلف کپی می شوند ، این بلاک پاک می شود و با تغییر در یک بلوک جدید ، داده ها بازنویسی می شوند.
هربار که از کامپیوتر خود بخواهید داده ها را بازیابی یا به روز کند ، کنترلر SSD آدرس داده های درخواستی را جستجو کرده و وضعیت شارژ را می خواند.
هنگامی که درایو بیکار است ، فرایندی به نام جمع آوری زباله ، اطمینان حاصل می کند که اطلاعات موجود در بلوک قدیمی پاک شده و این بلوک آزاد برای نوشتن مجدد است.
فرآیند دیگری به نام TRIM وجود دارد که به SSD اطلاع می دهد که هنگام پاک کردن بلوک می تواند از نوشتن اطلاعات خاص صرفنظر کند. از آنجا که زمان در هر بار بازنویسی محدود است، این یک فرایند مهم است که مانع از سایش زودرس در درایو ذخیره سازی می شود.
برای جلوگیری بیشتر از سایش در درایو ، الگوریتمی وجود دارد که مطمئن شوید هر بلوک موجود در درایو مقدار مساوی از فرایندهای خواندن و نوشتن را بدست می آورد. این فرایند را سطح بندی سایش می گویند و در هنگام کار درایو بطور خودکار اتفاق می افتد.
از آنجا که فرایند خواندن / نوشتن به حرکت داده ها نیاز دارد ، SSD ها معمولاً با ذخیره بیش از حد پیش بینی می شوند. همیشه مقدار مشخصی از درایو وجود دارد که به سیستم عامل گزارش نمی شود و در دسترس کاربر نیست. این امر باعث جابجایی و حذف داده ها بدون تاثیر بر کل فضای ذخیره‌سازی است.

مزایا SSD:

درایوهای حالت جامد Loadسریع تری را برای بازی ها ، برنامه ها و فیلم ها ارائه می دهند. به دلیل تکنولوژی استفاده شده ، SSD ها سبک تر بوده و در حرکت و افتادن از جایی مقاوم‌تر هستند. علاوه بر این ، SSD ها از انرژی کمتری استفاده می کنند و کامپیوترها در حال استفاده خنک تر هستند.

معایب SSD:

SSD ها از فن آوری های جدیدتری هستند و به همین ترتیب از هارددیسک ها گران تر هستند. اگرچه آنها در حال پیشرفت روزبه روز هستند ، اما پیدا کردن درایوهای حالت جامد با ظرفیت بزرگ دشوارتر خواهد بود. HDD ها می توانند به اندازه 2.5 برابر بزرگتر باشند.

اطلاعات تماس


محصولات


تجهیزات شبکه و زیرساخت
سرور و تجهیزات ذخیره سازی

HP

تجهیزات نظارت تصویری

اطلاعات تماس


نشانی

تهران، خیابان دکتر شریعتی, روبروی ایستگاه مترو شریعتی, نبش خیابان زیبا, ساختمان زیبا پلاک ۶۶, طبقه سوم​, واحد ۹

کد پستی

۱۹۴۸۸۴۵۴۳۷

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

واحد خدمات پس از فروش

کارمند پشتیبانی

واحد خدمات پس از فروش
تلفن

02191005100

تلفن

02191015050

ایمیل

info@dorsaco.net

ساعت کاری

۸:۰۰ تا ۱۶:۳۰

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت تدبیر اندیشان درسا می باشد.